Saudi Aramco yerkürenin en pahalı şirketi oldu (Piyasa değeri 1,7 trilyon dolar)

Suudi Arabistan ulusal petrol şirketi Saudi Aramco birinci halka arzından (IPO) yaklaşık 25 milyar dolar gelir elde ederek rekor kırdı.

Saudi Aramco’dan yapılan yazılı açıklamada, şirketin yekun 3 milyar payından oluşan yüzde 1,5’lik kısmının arz edildiği bildirildi.

Yatırımcılardan behre başına en yüksek ölçü olarak belirlenen 32 Suudi riyali (8,53 ABD doları) teklif alındığının kaydedildiği açıklamada, bu sonuçla şirketin 25,59 milyar dolar gelir elde ettiği belirtildi.

Açıklamada, ayrıyeten, IPO kapsamında kurumsal yatırımcılardan 106 milyar dolar ve ferdî yatırımcılardan 119 milyar dolar pahasında teklif geldiği malumatına taraf verildi.

Saudi Aramco’nun IPO’dan elde ettiği 25,59 milyar dolarlık gelir, Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın 2014’te New York borsasında düzenlenen IPO’sunda elde edilen 21,8 milyar dolarlık geliri artta bırakarak bir IPO’dan elde edilen en yüksek gelir olarak kayıtlara geçti.

Şirketin yüzde 1,5’luk kısmının 25,59 milyar dolar kıymete sahip olmasıyla Saudi Aramco’nun piyasa bedeli de 1,7 trilyon doların biraz üzerinde gerçekleşmiş oldu. 

Bu sonuçla ABD’li teknoloji devi Apple’ın 1,1 trilyon dolarlık piyasa pahasını artta bırakan Saudi Aramco, yerkürenin en bedelli şirketi konumuna yükseldi.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*