Sisi ve generallerine yolsuzluk suçlaması

Mısırlı bir iş adamı, Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ve generallerinin kendisine verdikleri ihalelerle yolsuzluk yaptıklarını ve vergi mükelleflerinin milyonlarını boşa harcadıklarını belirtti.

İngiliz The Times gazetesinin haberine nazaran, Muhammed Ali ismindeki Mısırlı bir iş adamı, yaptığı işlerin parasını alamayınca kaçtığı İspanya’da darbeci cumhurbaşkanı ve generallerini yolsuzlukla suçlayan bir görüntü paylaştı.

15 yıl boyunca Mısır ordusunda hizmet alan 45 yaşındaki iş adamı, generallerin villalar, oteller ve cumhurbaşkanı için saray inşa ettirerek vergi mükelleflerinin milyonlarca dolarını boşa harcadığını öne sürdü.

Muhammed Ali, Sisi’nin Mısır’daki bilindik düşük seviyeli yolsuzluğu yeni bir seviyeye çıkardığını söyledi.

Sisi’nin yardımcıları için beş villa ve Kahire’deki bir askeri kampta cumhurbaşkanı için bir saray inşa ettiğini söyleyen iş adamı, darbeci cumhurbaşkanının bu sarayda kalmamaya karar verdiğini belirtti.

Birebir alanda resmi bir ikametgahı olmasına karşın İskenderiye’de Sisi ailesi için bir hane yaptığını kaydeden iş adamı, Sisi’nin karısının talep ettiği değişikliklerin bedelinin ise 25 milyon Mısır poundunu (8 milyon 630 bin TL) geçtiğini söyledi.

Muhammed Ali, ordunun Kahire’deki yeni yerleşim yanında pahası yaklaşık 125 milyon doları (707 milyon TL) bulan bir otel kurma talimatı verdiğini de belirtti.

Mısır’da ordu, iktisadın büyük bir kısmını denetim ediyor ve şirket konseylerindeki emekli generaller de ihalelerin alınmasında kıymetli rol oynuyor.

Sisi, devletin demokratik yollardan seçilen birinci cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi 2013 yılında kanlı bir darbe ile devirerek başa geçmişti.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*