SON DAKİKA: Trump: Suriye’de kimsenin tarafını tutmuyorum

ABD Lideri Donald Trump, üst seviye askeri yetkililerle Beyaz Saray‘da yaptığı görüşmeden evvel gazetecilere Suriye kararına ait açıklamalarda bulundu.

Suriye kararına ait askeri yetkililerin kendisine onay verip vermediği sorusu üzerine Trump, “İnsanlarımızı konutlarımıza geri getirmeliyiz. Orada savaşmıyoruz, polislik yapıyoruz.” sözünü kullandı.

Trump başkaca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesine ait, “Erdoğan’a, (Suriye’de) herkese hürmetle davranacağını umduğumu söyledim.” tabirini kullandı.

Içtimanın ahir Trump, gazetecilerden soru almadı.

“SURİYE’DE KİMSENİN TARAFINI TUTUMUYORUM”

ABD Yöneticisi Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgilerinin güzel olduğunu belirterek, “Suriye’de kimsenin tarafını tutmuyorum.” dedi.

Trump, Beyaz Saray’da düzenlenen ABD ile Japonya arasındaki ticaret mutabakatının imza merasiminin akabinde gazetecilerin Suriye ile ilgili sorularını yanıtladı.

Suriye ile ilgili kararının akıllıca olduğunu lisana getiren Trump, “Suriye’de kimsenin tarafını tutmuyorum” dedi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile “iyi ilişkileri” olduğunu kaydetti.

Trump, “Uzun yıllardır Suriye’deyiz. Suriye’deki vazife kısa vadeli olmalıydı. Girip, çıkmamız gerekirdi” tabirini kullandı.

Lider Trump, Türkiye’nin operasyon düzenleyeceği nahiyede 50 civarında ABD askeri bulunduğunu ve bunlara zarar gelmesini istemediğini belirterek, “(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’a bizden kimseye zarar vermemelerini, bunun büyük bir sorun olacağını söyledim. Türkiye uzun vadedir düşmanı olan PKK ile savaşıyor. Tüm bunların Obama yüzünden başladığına dair bugün birtakım haberler okudum. Obama, Türkiye ve PKK arasında bir savaş başlattı” sözlerini kullandı.

Daha evvel Rahip Brunson konusunda Türkiye’nin iktisadına büyük zararlar verdiğini savunan Trump, “Türkiye’ye bizim düşündüğümüzün dışında bir şey yaparlarsa, büyük orantıda yok edilmiş bir iktisat ile karşı zıdda kalacaklarını söyledim.” diye konuştu.

Trump, ABD’nin DAEŞ’i büyük orantıda yendiğini tabir ederek, artık bu mevzuda işin kesimdeki öteki devletlere düştüğünü belirtti.

Fransa, Almanya ve gayrı Avrupa devletlerine DAEŞ mensubu vatandaşlarını almaları gerektiğini söylediğinin lakin bu memleketlerin bunu kabul etmediğinin altını çizen Trump, ABD’nin elinde şu anda aileleri ile birlikte yaklaşık 60-70 bin DAEŞ mensubu olduğunu vurguladı.

Trump, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘artık bunlar sizin sorumluluğunuzda olacak’ dedim. Kimler sorumlu olacak? Rusya, Türkiye, İran, Irak, Suriye ve bu yerdeki herkes sorumlu olacak. DAEŞ tüm bu memleketlerin can düşmanı. Ve tüm bu memleketler en az bizim kadar DAEŞ’ten nefret ediyor” diye konuştu.

“İSTİŞARELER YAPTIM”

Trump, Suriye kararı konusunda ilgili insanlarla istişareler yaptığına dikkati çekerek, “8 ay evvel de bu kararı verdiğimde yeniden istişare etmiştim. 2 bin kadar erimizi orada bıraktık ve sonra onları yavaş yavaş azalttık ama ne hengam ki DAEŞ’i yendik, orada 40 yıl daha kalmak istemediğimi söyledim. Kalsak bir şey değişmeyecekti, sonuç birebir olacaktı.” dedi.

Trump, kesimde polislik yapmak istemediklerini vurgulayarak, “Oradaki erlerimizi artık hanelerine getirmek istiyorum.” tabirini kullandı.

“ARTIK HANEYE DÖNME VAKTİ”

ABD Yöneticisi Trump, PKK’yı kastederek, “Türkiye ile kimi Kürtler arasında uzun yıllara dayanan doğal bir savaş var.” değerlendirmesini yaptı.

ABD’nin oradan ayrılıyor olmasından en ziyade Rusya ile Çin’in hayal kırıklığı yaşadığını savunan Trump, “Bizim batağa girdiğimizi görmekten en çok onlar mesrur olurdu. Burada milyarlarca dolar harcadığımızı görüp seviniyorlardı. Şu anda yapmamız gereken şeyi yapıyoruz. Artık haneye dönme vakti geldi.” dedi.

Trump ayrıyeten Suriye yahut sair bir memleketten bir Amerikan erinin irtihal haberini almanın kendisi için en güçlükle şey, bu erlerin ailelerine taziye mektubu yazmanın da çok sıkıntı olduğunu söyledi.

Donald Trump, “Orada istediğiniz kadar kalın ahir tıpkı şey olacaktı. Şayet kalsanız ahir yeniden tıpkı dertlerle yüzleşecektiniz. O yüzden şu anda akıllıca olan şeyi yaptığımızı düşünüyorum. Ben tüm seçim süreci boyunca bunları söyledim aslında, kimilerine sürpriz olsa da ben bunları söylemiştim.” formunda konuştu.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*