Taliban: ABD ile anlaşmıştık

Sözcü Şahin, yaptığı açıklamada, Taliban ile barış görüşmelerini durdurduğunu açıklayan ABD Yöneticisi Donald Trump’a reaksiyon gösterdi.

Yaklaşık bir yıldır ABD temsilcileriyle Taliban arasında devam eden barış görüşmelerinin sonuna yaklaştıklarını belirten Şahin, “ABD ile barış konusunda muahedeye varmıştık, ittifak metninin imza tarihi de belirlenmişti, sonuca yaklaşırken Trump’ın açıklaması bizi de şaşırttı.” dedi.

Şahin, ateşkes sağlanmadığını ve akınları durdurmayacaklarını vurguladı.

ABD’nin Taliban’a yönelik hava akınlarının devam ettiğine dikkati çeken Şahin, Taliban’dan hücumların durdurulmasını isteyen ABD’nin, kendisinin de taarruzlarını durdurması gerektiğini belirtti.

Şahin, Trump’ın, Taliban hücumlarını delil göstererek barış görüşmelerini durdurmasını mealli bulmadıklarını aktardı.

ABD’nin akınlarının devam ettiğini lisana getiren Şahin, “ABD, Taliban’a yönelik hava atakları düzenlemek bahanesiyle sivilleri katlediyor, bizler bu ataklar önünde nasıl sessiz kalalım.” tabirini kullandı.

Şahin, Afganistan’da yıllardır devam eden savaşın tek tahlil yolunun müzakere olduğunu belirterek, ABD’nin muahedeyi istemediği takdirde savaşın devam edeceğinin altını çizdi.

TRUMP BARIŞ GÖRÜŞMELERİNİ DURDURMUŞTU

ABD Lideri Donald Trump, bir ABD erinin de öldüğü başşehir Kabil’deki hücumdan ötürü Taliban’la devam eden barış görüşmelerini 8 Eylül’de durdurduğunu açıklamıştı.

Başkaca Trump, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve kimi Taliban önderleri ile Camp David’de yapılması planlanan kapalı görüşmelerin iptal edildiğini belirtmişti.

Afganistan’ın başşehri Kabil’de, 5 Eylül’de, diplomatik misyonların bulunduğu semtin yakınında bomba yüklü minibüsle düzenlenen atakta, NATO bünyesinde vazifeli 2 er de dahil en az 10 kişinin öldüğü tabir edilmişti.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*