Tarım ve Orman Bakanlığı, hileli besinleri açıkladı(1211 eser sakıncalı)

Tarım ve Orman Bakanlığınca, taklit yahut tağşiş yapıldığı mutlaklaşan, aralarında et ve et eserleri, süt ve süt eserleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici azıklar, çikolata ve kuvvet içeceğinin mekan aldığı 618 firmaya ilişkin 1211 parti eser kamuoyuna açıklandı.

Bakanlığın internet sitesinde taraf alan duyuruda, taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen işletmeler ve eserlerinin parti numaraları ilan edildi.

Duyuruda, ülkede besin güvenilirliğinin sağlanması, besinlerde taklit ve tağşişin önlenmesi, insanların sıhhatinin ve tüketici menfaatlerinin korunması ile kesimde haksız yarışmanın engellenmesi maksadıyla azık ve besin ile temas eden unsur ve materyallerin üretim, sürece ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi denetim faaliyetlerinin büyük bir titizlikle yürütüldüğü tabir edildi.

“GÜVENİLİR BESIN ÜRETİMİN TEŞVİKİ AMAÇLANIYOR”

Laboratuvar sonucuna nazaran taklit yahut tağşiş yapıldığı mutlaklaşan besinleri üreten/ithal eden, bireylerin hayatını ve sıhhatini tehlikeye düşürecek halde bozulmuş, değiştirilmiş azıkları üreten yahut satan firmanın ismi, eser ismi, markası, parti yahut seri numarasını içeren haberlerin kamuoyu ile paylaşıldı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bakanlığımızın yürüttüğü resmi denetimler ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu pratiğimiz tüketici sıhhatinin ve menfaatinin korunması, kesimde haksız yarışmanın önlenmesi, tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir teftiş mekanizması oluşturulması ve firmaların sağlıklı besin üretiminin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. Azık konusunda kamu otoritesi olan bakanlığımız, maddelerle verilmiş tüm salahiyetleri tereddütsüz kullanarak besin güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir.”

TEFTIŞ SONUÇLARI

Duyurunun ekinde taklit, tağşiş yapıldığı yahut ilaç etken hususu ek edildiği tespit edilen yekun 618 firmaya ait 1211 parti eserin listesi mahal aldı. Böylece birinci kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1283 firmaya ilişkin 2 bin 816 parti eser tüketicilerin haberine sunulmuş oldu.

Duyuruda, alkollü ve alkolsüz içecekler, arıcılık eserleri, baharat, bitki, çay ve kahve eserleri, bitkisel yağ ve margarin, çikolata ve kakao eserleri, güç içecekleri, et ve et eserleri, şekerli mamüller, süt ve süt eserleri ile takviye edici besinlerda taklit tağşiş yapıldığı ve ilaç etken hususu ek edildiği tespit edilen firma ve eser isimlerine mahal verildi. 

Buna nazaran, kamuoyuyla paylaşılan alkolsüz içeceklerde ilaç etken hususu bulunurken, ballarda ise taklit ve tağşiş yapıldığı belirlendi. 

Baharatlarda azık boyası saptanırken, bitki, çay ve kahve eserinde de ilaç etken hususu ve azık boyası tespit edildi.

Bitkisel yağlara da farklı tohum yağları katıldığı anlaşılırken, süt ve süt eserlerine ise jelatin ve nişasta katıldığı saptandı. Kontroller sonucunda, kavurma, sucuk, kebap ve al et üzere eserlerde tek tırnaklı eti olduğu bulgusuna rastlandı.

Duyuruya nazaran, çikolatalarda da ilaç etken unsuru bulundu. 

Mevzuyla ilgili tağşiş ve taklit yapan firmalarla eserler Tarım ve Orman Bakanlığı’nın internet sitesinde bulunuyor.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*