Trump: BMGK, İran dahil yerkürenin karşılaştığı sıkıntılara karşı harekete geçmeli

 ABD Yöneticisi Donald Trump, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Kuruluna, İran da dahil olmak üzere yerkürenin karşılaştığı sıkıntılara karşı harekete geçme davetinde bulundu.

Trump, BM Güvenlik Kurulu (BMGK) üyesi memleketlerin BM Daimi Temsilcileri ile Beyaz Saray’daki öğlen yemeğinde bir araya gelerek, gündemi kıymetlendirdi.

Londra’daki NATO Önderler Tepesi’nden yeni döndüğünü ve “büyük muvaffakiyetler elde edildiğini” vurgulayan Trump, “NATO üyesi öteki devletlerle bağlarımız çok çok iyi” sözünü kullandı.

İRAN DEĞERLENDİRMESİ

ABD’nin bugün terörizm, uyuşturucu kaçakçılığı, yasa dışı göç, siber taarruzlar üzere birçok ulusal güvenlik tehditi ile karşı zıdda olduğunu belirten Trump, “Biz bu tehditler konusunda çok çalışıyoruz. BMGK da yerkürenin karşılaştığı sıkıntılara karşı harekete geçmeli. Buna, kısa vadede yüzlerce kişisi öldüren İran rejiminin hareketleri de dahil olmalı” diye konuştu.

İran’da son devirdeki benzin artırımı protestolarında çok sayıda kişinin hayatını yitirdiğini ve internetin kapatıldığını anımsatan Trump, “Basının İran’a gidip orada neler olduğunu görmesini isterim. Zira durum hiç âlâ değil, korkunç” dedi.

Trump, ABD’nin her vakit İran halkının yanında olduğuna işaret ederek, “İran konusunda BM ile görüşüyoruz ve yeterli anlaşıyoruz. İran ve başka sıkıntılarda BM de çok rol alıyor” değerlendirmesini yaptı.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*