Trump’tan Bolton açıklaması

ABD Yöneticisi Donald Trump, eşi Melania Trump ve Sıhhat Bakanı Alex Azar ile Oval Ofis’te gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Içtimada Trump, son günlerde ABD’de 5 kişinin irtihaline yol açan aromalı elektronik sigaraların piyasadan kaldırılması için adım atacaklarının sinyalini verdi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın vazifeden alınmasına ait soruları da yanıtlayan Trump, “Bolton, (Kuzey Kore Lideri) Kim Jong Un için Libya modelini önerdiğinde büyük bir kusur yaptı. Bu yapılması yeterli olan bir açıklama değildi. Bu bize puan kaybettirdi. Yalnızca Kaddafi’ye olanlara bir bakın. Benden sert şeyler yapmamı istedi.” diye konuştu.

BOLTON’A “ZEKİ DEĞİL” BILDIRISI

Trump, Bolton’ın Irak’a girilmesi konusundaki tavrının da yanlış olduğunu vurguladı.

Bolton’ın Kuzey Kore için Libya modelini önermesini “facia” olarak nitelendiren Trump, bu noktadan sonra ayrıldıklarını vurgulayarak, “Kim Jong Un’u bu tekliften sonra söyledikleri için suçlayamam. John Bolton ile hiçbir şey yapmak istemedi. Bu sert olma sıkıntısı değildi. Bu bunu söylemek için zeki olmama sıkıntısıydı.” dedi.

Bolton ile aslında kendisinin âlâ anlaştığını belirten Trump, “Ancak idarede benim çok kıymetli olduğunu düşündüğüm insanlarla güzel anlaşamıyordu. Uygun ayrıldığımızı umuyorum, bu ola da bilir, olmaya da bilir. Ülkeyi, bizim yönettiğimiz halde yönetmek zorundayım.” sözlerini kullandı.

Trump, Bolton’ın kendileriyle tıpkı çizgide olmadığını ve sert olduğunu vurgulayarak, Bolton’ı “Bay Sert Adam (Mr. Tough Guy)” olarak nitelendirdi.

Bolton’ın konumu için birçok talip olduğunu lakin şu anda 5 adayı değerlendirdiklerini belirten Trump, gelecek hafta sonuncu bir sonuca varacaklarını vurguladı.

Bolton’ı vazifeden alınmasından bir gün evvel yanına çağırdığını kaydeden Trump, “John’a ben de dahil birçok kişinin onun birçok taktiği ve fikri konusunda hemfikir olmadığımızı söyledim. Yeterli dilekte bulundum. Ve istifasını istedim, o da istifasını verdi.” dedi.

İRAN YAPTIRIMLARINA AIT “NE OLACAĞINI GÖRECEĞİZ” ILETISI

Trump başkaca Venezuela’daki durum konusunda da “John ile Venezuela’daki tavrı konusunda birebir fikirde değildim. Onun itaatsiz olduğunu düşündüm. Ve haklı olduğumu kanıtladığımı düşünüyorum.” dedi,

İran’a yaptırımları kaldırıp kaldırmayacakları konusunda ise “Ne olacağını göreceğiz.” demekle yetinen Trump, İran’da bir rejim değişikliği peşinde olmadıklarını vurguladı.

Çin ile ticaret savaşı konusunda ise Trump, şirketlerin Çin’den çıkması ile bu devletin tedarik zincirinin kırıldığını ve Çin’in kendileri ile bir itilaf yapmak istediğini vurguladı.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*