Venezuela, Kolombiya hududunda askeri tatbikat başlattı

Venezuela Devlet Lideri Nicolas Maduro, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Egemenlik ve Barış 2019” isimli askeri tatbikatın Kolombiya haddinde başladığını belirterek “Savunma kaynaklarımızı tam manasıyla kullanarak egemenliğimizi ve ulusal barışı muhafazanın devri geldi.” tabirini kullandı.

Kolombiya Devlet Lideri Ivan Duque’yi kendisine akın planlamakla suçlayan Maduro, geçen hafta yaptığı açıklamada, Venezuela ordusuna 10 Eylül’den başlayarak Kolombiya haddinde en az iki hafta tatbikat yapması buyruğu vermişti.

ABD’DEN VENEZUELA’NIN ADIMINA TEPKİLER N GÜNÜNÜ YÜKSELİŞLE KAPATTI

ABD’nin Amerikan Devletleri Örgütü (ADÖ) Büyükelçisi Carlos Trujillo, gazetecilere yaptığı açıklamada, Maduro’nun “gayrimeşru hükümetinin” kesim güvenliğini ve barışını tehdit etmesinin “kabul edilemez” olduğunu lisana getirdi.

ABD’nin Venezuela Hususî Temsilcisi Elliott Abrams ise Venezuela’dan Kolombiya’ya akın olması halinde Kolombiya’yı destekleyeceklerini kaydetti.

İKİ MEMLEKET ARASINDAKİ SUÇLAMALAR

Duque, Kolombiya’da eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçlerinin (FARC) kimi başkanlarının tekrar silahlanma kararı nedeniyle Maduro’yu “isyancı başkanlara sığınacak konum sağlamakla” suçlamıştı.

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza da karar sebebiyle Venezuela hükümetinin kaygılı olduğunu belirtmiş, Duque’nin Maduro’ya yönelik suçlamasını “tam bir yüzsüzlük” olarak nitelendirmişti.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*