Yüksek Mahkeme’den Trump’a onay (Orta Amerikalı sığınmacıların ABD’ye girmesi zorlaşacak)

ABD Yüksek Duruşması, Lider Donald Trump idaresinin memlekete alınan Orta Amerikalı sığınmacı sayısına sonlandırılma getirilmesi talebini onayladı.

Yüksek Duruşma tarafından alınan laf konusu karar, Honduras, Guatemala ve El Salvador üzere devletlerden sığınmacı alınmasını engelleyeceği kelamı veren Trump için zafer olarak nitelendirildi.

Ayrıyeten karara nazaran, Orta Amerika devletlerinde yaşayan lakin 2. bir devlet üzerinden ABD’ye giriş yaparak sığınma müracaatında bulunan göçmenlerin de reddedileceği kaydedildi.

Karara dair sevincini Twitter’dan paylaşan Trump, “Sınır ilticasında Büyük bir ABD Yüksek Duruşması Kazanımı!” tabirlerini kullandı.

Başkanlık kampanyası hengamında ABD’ye yapan iltica ve göçmenlik akımını büyük ölçüde bitireceği lafı veren Trump, Orta ve Güney Amerika’dan gelen göçmenleri Meksika hududunda bekletme kararı almıştı.

Bu kararın ABD maddelerine ve insan haklarına ters olduğu tartışılırken, birleşik temyiz duruşması, Trump’ın iltica başvurusu yapan göçmenleri Meksika’da bekletmesinin kanuna münasebetli olduğuna karar verdi.

Yüksek Duruşma’nın yeni kararıyla, laf konusu devletlerden gelen göçmen ve sığınmacı alımında büyük bir düşüş yaşanacak.

Menşe:NTV

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*